Klášterní zahrada ve Vrchlabí už slouží veřejnosti i ekovýchově

 
 

_MG_0343
Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park, se po cca roční rekonstrukci v úterý dne 27. srpna 2013 otevřela oficiálně veřejnosti. Rekonstrukce zahrady byla součástí česko-polského projektu Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN (Karkonoskiego Parku Narodowego). Zahrada byla zrekonstruována podle projektu zahradního architekta Jiřího Prouzy.
 
 „Zahradu jsme se snažili přiblížit v některých ohledech více původní podobě, kterou měla v době fungování kláštera – například ve vedení hlavní spojovací cesty, či návratem rastrových záhonů v prostoru za klášterní budovou. Zároveň jsme ale chtěli využít prostor v blízkosti budov Správy KRNAP – hlavní budovy, muzea a budoucího střediska ekologické výchovy – tak, aby zahrada dobře sloužila i pro ekovýchovné akce a programy,“ říká garant projektu, vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP, Michal Skalka. „Pochopitelně každodenně je a bude zahrada využívaná především Vrchlabáky, ale i návštěvníky města a Krkonoš jako příjemné místo k rekreaci a relaxaci, k procházkám s dětmi, a podobně,“ dodává Skalka.
 
Zahrada po rekonstrukci nabízí tři základní části. Prostor mezi Správou KRNAP a stanicí pro handicapované živočichy vyplňuje nový altán, proutěný tunel, který už začíná porůstat pnoucími rostlinami a nášlapná stezka, na které si každý může vyzkoušet snadno rozdíl vnímání různých povrchů hmatem, oproti běžnému zrakovému vjemu.
 
Druhým prostorem je část u rybníčka, kde vyrostla geologická expozice pod širým nebem. Tvoří ji velké kusy základních krkonošských hornin a molo se sedmi oboustrannými informačními panely o geologii Krkonoš. „Prosíme jen návštěvníky expozice, aby v současné době dbali zvýšené opatrnosti při pohybu na molu, než na něj bude doplněno zábradlí, které v původním projektu nebylo a nyní jej architekt projektuje,“ upozorňuje Michal Skalka.
 
Největším prostorem je areál za klášterní budovou. Ten tvoří devět rastrových záhonů, představujících různé typy krkonošské flóry – například šafránové louky, typickou květnatou louku Krkonoš, štěrkovou lavici či typicky klášterní bylinkový záhon. V současné době se pracuje na osevním plánu pro některé ze záhonů tak, aby byla tato část zahrady ještě pestřejší. „Hlavní část práce ale udělá příroda za nás – druhové složení záhonů se bude v čase jistě měnit a bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem,“ říká Michal Skalka. Na druhé straně cesty oproti rastrovým záhonům je již dobře známá štěpnice starých a regionálních odrůd ovocných stromů, kde se lidé mohou seznámit i s odrůdami, které dnes už nikde jinde, než ve Vrchlabí, neuvidí.
 
Zahrada bude sloužit veřejnosti k rekreaci i relaxaci, Správa KRNAP tu bude realizovat některé své ekologické vzdělávací programy, jako například oblíbený program „Tma přede mnou aneb Dotkněte se Krkonoš“, ale i k akcím, které pořádá Krkonošské muzeum Správy KRNAP. „Věřím, že si lidé zahradu užijí, a že se může stát i jedním z cílů, pro které budou do Vrchlabí jezdit lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí podobně, jako se jezdí do skvěle zrekonstruovaného areálu Františkánského kláštera v nedalekém Hostinném,“ slibuje si ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.
_MG_0274
K zahradě vznikla i série netradičně pojatých letáčků, které kromě informací obsahují především zábavnou hru pro každého, kdo si ji bude chtít zahrát. Pro zahradu připravilo pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP také první krkonošský quest, tedy hru, která k nám přichází z anglosaského prostředí a trochu připomíná starou známou „Honbu za pokladem“.
 Na polské straně Krkonoš ve stejném projektu vzniklo nedávno otevřené informační středisko KPN Domek laboranta v Karpaczi (viz http://www.cikpn.kpnmab.pl/cz/domek-laboranta-2.html).
 
Projekt „Rozvoj turistické infrastruktury KRNAP a KPN“ připravila Správa KRNAP společně s Dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego. Projekt celkem za 1 763 000 € byl podpořen Operačním programem přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007–13. Česká část projektu z této částky představovala cca 620 000 €.
 
Projekt pro KRNAP připravila a administrovala společnost Regional Development Agency. „Jedná se o další úspěšný česko-polský projekt, který naplňuje potřeby rozvoje cestovního ruchu prostřednictvím přírody. Věřím, že tento nový atraktivní prostor návštěvníci ocení. Zejména polská klientela podobné produkty aktivně vyhledává“. dodal Jaroslav Štefek, ředitel RDA.
 
 
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu www.facebook.com/spravakrnap Informace o aktuálním dění v Krkonošském muzeu najdete na profilu www.facebook.com/krkonosskemuzeum
 
Bližší informace:
Ing. Michal Skalka, vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP
tel.: 737 331 912, e-mail: mskalka@krnap.cz, www.krnap.cz
Mgr. Jakub Kašpar, náměstek ředitele, vedoucí odboru vnějších vztahů Správy KRNAP
tel.: 724 175 927, e-mail: jkaspar@krnap.cz, www.krnap.cz
 

Fotogalerie ze slavnostního otevření

_MG_0320_MG_0327_MG_0288_MG_0265_MG_0262_MG_0259
logotype CZ-PL a symbol EU with texts (fullcolor with gradient)

Kontakty

Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis
Panská 1492
516 01 Rychnov nad Kněžnou