Stavby nových rozhleden v Euroregionu Glacensis
Díky Euroregionu Glacensis došlo během roku 2014 k výstavbě nových rozhleden na česko-polském pomezí, a to v rámci společného projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“. Příhraniční území euroregionu se vyznačuje hornatou krajinou s velkým množstvím vyhlídkových míst, které díky rozhlednám ožívají a lákají turisty. Na české straně byly vybudovány nové rozhledny Stachelberg u Trutnova, Čáp v blízkosti Teplic nad Metují, Na Signálu u obce Horní Radechová, rozhledna Žernov a Mariánka v Horní Čermné. Na polské straně vznikla nová rozhledna Suszynka v Radkowe, zrekonstruována byla rozhledna na hoře Sv. Anny v Nowe Rude a také bylo zmodernizováno výhledové místo - s poetickým názvem - Altán lásky v Kudowe Zdroji.
Termíny otevření:
Mariánka - Horní Čermná 6. září 2014
Čáp - Teplice nad Metují 20. září 2014
Altán lásky - Kudowa Zdrój 2. říjen 2014
Rozhledna na Hoře Svaté Anny - Nowa Ruda 5. říjen 2014
Eliška - Stachelberg,Trutnov 11. listopad 2014
Rozhledna Žernov - obec Žernov 30. listopad 2014
V následující části přinášíme více informací
o průběhu realizace projektu
Severně od Lanškrouna v obci Horní Čermná na Mariánské hoře (503 m n. m.) je umístěna nová rozhledna Mariánka. Stojí nedaleko poutního kostela na Mariánské hoře, který je jedním z klasických příkladů evropského rozvodí. Z levého okapu stéká voda do Čermenky, Tiché Orlice a Labe, které ústí do Severního moře. Z pravého okapu teče voda do Jánského potoka, Moravské Sázavy, Moravy a Dunaje, který se vlévá do Černého moře.Dřevěná rozhledna s ocelovým točitým schodištěm nabízí návštěvníkům výhled na všechny světové strany. Při dobré viditelnosti jsou vidět Orlické hory, Jeseníky se svými vrcholy, Bystřické hory, Suchý Vrch či město Lanškroun a okolí.
Výška plošiny: 18,8 m
GPS: 49°57'48.305" N, 16°35'51.228" E
Slavnostně otevřena veřejnosti 6. září 2014
Zajímavý výhled odjakživa nabízel vrch Čáp (786 m n. m.) nedaleko Teplic nad Metují (po zelené turistické značce asi 2 km od obce). Proto byl i tento holý skalní vrch vybrán pro výstavbu nové 13 m vysoké dřevěné rozhledny se dvěma vyhlídkovými plošinami, vyšší v 9 m nad terénem. Parkovat lze v osadě Skály. Vrchol Čápu vždy umožňoval pěkné výhledy, které se nyní ještě rozšíří. Možnosti rozhledu při dobré viditelnosti: Teplické skály, Starozámecký vrch, Mirošovské stěny, Krkonoše, Zvičina, Rumburk, Mirošovské stěny, Javoří hory, Broumovsko, Soví hory, Ostaš, Hejšovina, Bor, Broumovské stěny,Vysoký Kámen, Dobrošov, Orlické hory, Švédský vrch, okolí Starkova, Jestřebí hory
Technické parametry: Výška rozhledny: 13 m
Výška plošiny: 9 m
Počet schodů: 44
GPS: 50°34'29.612" N 16°7'26. 137" E
Slavnostně otevřena veřejnosti 20. září 2014
Slavnostně otevřena veřejnosti 2. října 2014
Na území národní přírodní rezervace Babiččino údolí je dosud nejznámějším vyhlídkovým místem Rýzmburský altán, z jehož „oken“ se nabízí krásný pohled na údolíčko. V roce 2014 přibyl nový - u obce Žernov (u cyklotrasy č. 4057). Dřevěná rozhledna kombinovaná s ocelovými nosnými prvky je ve výšce 308 m n. m. a poslední pátá vyhlídková plošina v 18,4 m nad terénem. Poloha na okraji Babiččina údolí umožňuje výhled: Červená hora, Babiččino údolí Úpy, Jestřebí hory, Krkonoše, Podzvičinsko, Zvičina, Krkonoše, Červenokostelecko, Stolové hory, Dobrošov, Orlické hory, Českoskalicko, Rozkoš, Kunětická hory, Hradecko, Babiččino údolí, Jaroměřsko, Podzvičinsko.
Technické parametry:
Výška plošiny: 18,4 m
Počet schodů: 92
GPS: 50°25'48.53"N, 16°03'07.22"E
Jedním z významných počinů města Trutnov a Euroregionu Glacensis k zatraktivnění Podkrkonoší se stala nová zhruba 22 metrů vysoká dřevěná rozhledna s kovovým schodištěm a vyhlídkovými plošinami v blízkosti dělostřelecké tvrze Stachelberg na Babí u Trutnova s názvem Eliška. Rozhledna umožňuje výhled do Libavského sedla (oblast Lubawky, Kamiennej Góry, Góry Kaczawskie), na Rýchory, Vraní hory, Jestřebí hory, Szczeliniec (Hejšovina), Góry Stołowe, Orlické hory, oblast Králického Sněžníka, do údolí Úpy, k Vamberku a přes Les Království na Zvíčinu. Z jediného místa také vznikne panoramatický pohled na souvislou linii pevnostního opevnění.
Technické parametry:
Výška rozhledny 24,5 m
Plošiny ve výšce 20,8 m a 9,4 m
GPS: 50° 37' 49.99" N 15° 54' 42.69" E
Slavnostně otevřena veřejnosti 11. listopadu 2014
Fotografie dokončené rozhledny Suszynka,
slavnostní otevření se uskutečnilo
dne 19. prosince 2014
Nedaleko obce Horní Radechová je vybudována nová rozhledna na vrcholu Signál (496 m n. m.) v místní části Slavíkov. Dřevěná rozhledna s ocelovým schodištěm a výškou vyhlídkové plošiny 25 m nad rostlým terénem. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout na: Maternice, Ostaš, Broumovské stěny, částečně Javoří hory, Červenokostelecko, Jestřebí hory, Zvičina, Krkonoše, Hronovsko, Broumovské stěny, Stolové hory, Kudowu Zdrój, Náchodsko, Dobrošov, Orlické hory, Kralický Sněžník, Pavlišov, Českoskalicko, Zvičinu.
Technické parametry:
Výška vyhlídkové plošiny 25,2 m
Celková výška rozhledny 29 m
Počet schodů: 125GPS: 50°27'39.785"N, 16°9'57.556"E
Fotografie dokončené rozhledny
Na Signálu u Horní Radechové,
která byla slavnostně otevřena
dne 13. prosince 2014
Odstoupení projektového partnera Správy KRNAP
Na začátku projektu "Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis" bylo celkem devět projektových partnerů. Mimo shora jmenovaných byla projektovým partnerem i Správa KRNAP, která chtěla vystavět v Krkonoších rozhlednu na místě bývalé Maxovy boudy na Rýchorách. Stavebním úřadem v Žacléři vydané stavební povolení však napadlo místní občanské sdružení a Správa KRNAP jako investor odmítla jít do rizika možného soudního sporu. Správa KRNAP po dohodě s Euroregionem Glacensis jako vedoucím partnerem nechtěla ohrožovat úspěšnou realizaci celého projektu, a proto z projektu odstoupila.
Na záměru výstavby nové rozhledny projektový partner Správa KRNAP trvá, a proto nyní začíná druhé kolo úředních jednání, které povede k úspěšné realizaci stavby. Toto se však již neuskuteční v rámci projektu „Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis“.