Vyhlídka na Guzowaté byla slavnostně otevřena

Logo_cz_pl_eu_barevne

Ve čtvrtek 19. 9. 2019 byla slavnostně otevřena vyhlídka na Guzowaté (492 m n. m.) nad obcí Radków v Polsku. Vyhlídková plošina se nachází nad Rakówskou přehradou, která je uměle vytvořeným jezerem o délce téměř 1 km a šířce cca 300 m. Jedná se o obnovu historické vyhlídky v blízkosti státní hranice  a novou významnou investici z hlediska rozvoje cestovního ruchu v Radkówě a okolí. Můžete se těšit na atraktivní výhledy na Národní park Stolové hory, Broumovské stěny a Božanovský špičák. Vyhlídková terasa je přístupná jak pro pěší po turistické trase (od přehrady cca 1 km), tak pro motorizované návštěvníky díky nově vybudované komunikaci a parkovišti.

Rozpočet investice:                       182.241,- EUR

Projektový partner:                       Gmina Radków

Vedoucí partner projektu:           Euroregion Glacensis   

Stavební práce:                               CAKO Sp. Z o.o., Polanica-Zdrój

Dokončení stavby:                          červenec 2019

Další investicí projektu „Hřebenovka“, jejíž slavnostní otevření je netrpělivě očekáváno již v druhé polovině října, je rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor, Velké Deštné (1115 m n. m.). Rozhledna je vystavěna na místě původní vyhlídkové věže a umožní výhledy nejen na Rychnovsko, na Stolové, Soví a Bystřické hory, ale také na Králický Sněžník, Krkonoše a Jeseníky.

V rámci investic aktuálně probíhá také výstavba rozhledny na Feistově kopci (711 m n. m.) nad Olešnicí v Orlických horách a rozhledny ve Vysoké Srbské. Základové desky obou rozhleden jsou již postaveny a konstrukce nadzemních částí jsou vyráběny v sídle dodavatelských firem. Dokončení rozhleden očekáváme na jaře příštího roku. Ještě v letošním roce bude realizována stavba Jánského mostu přes Divokou Orlici v Neratově. Mostem pro pěší bude opět propojena hranice obou států, čímž bude obnovena historická poutní cesta z Neratova na vrchol Jagodná v Polsku (977 m n. m.), kde v těchto dnech začala výstavba další z původních rozhleden. V rámci projektu byla na polské straně hranice čerstvě zahájena také stavba rozhledny na Czerńcu (840 m n. m.) v blízkosti obce Międzylesie a rozhledny na Kłodzkiej Górze (757 m n. m.) východně od Kłodzka.

Součástí projektu je také proznačení hřebenové trasy názvem a piktogramem Hřebenovky, která prochází Libereckým, Královéhradeckým, Pardubickým i Olomouckým krajem. Na polské straně vede územím Dolnoslezského vojvodství, kde horní větev kopíruje historickou hranici bývalého Kladska. Celková délka trasy je 589 km a již nyní je díky úzké spolupráci krajů s KČT velká část trasy proznačena. Na polské straně zajišťuje proznačení trasy společnost PTTK.

„Česko-polská Hřebenovka – východní část“

Celý projekt je zaměřen na revitalizaci historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí, vybudování doprovodných investic a na propagační kampaň pod společnou značkou „Hřebenovka“. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech volně přechází do druhého státu. Očekávanými investicemi v rámci projektu je stavba 11 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden/vyhlídkových míst nebo využitím jiného historického dědictví. Dále vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra (Neratov a Nový Hrádek) a bude nově postaven Jánský most v Neratově.

87654321

Kontakty

Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis
Panská 1492
516 01 Rychnov nad Kněžnou