Putování po rozhlednách

Logo_cz_pl_eu_barevne
Putování po rozhlednách

Startovací/cílová místa

 

Razítkovací místa

 

Start a registrace od 8:00 hod.

  • Na jednom ze čtyř startovních míst si vyzvedněte hrací kartu.
  • Navštivte pěšky nebo na kole alespoň 3 z vybraných 8 míst, kde obdržíte razítka do karty a získejte originální deskovou hru Putování po Euroregionu Glacensis.
  • Výhru je možné si vyzvednout na jakémkoliv ze čtyř startovních míst do 17:00 hod.
  • Pro účastníky, kteří navštíví všechna místa jsou připraveny hodnotné odměny.
 
 
Rozhledna a TIC na Šibeníku

Šibeník - TIC a rozhledna

Necelý půl kilometr od městyse Nový Hrádek, malého městečka na okraji Orlických hor, se nachází v nadmořské výšce 655 metrů vrch Šibeník. V 90. letech minulého století zde na soukromém pozemku vyrostl větrný park čítající celkem čtyři větrné elektrárny. Kvůli technickým potížím a hluku se ale nikdy nedostal do trvalého provozu a v roce 2013 se poslední zbývající tubus společně s objektem trafostanice dostal do rukou Nového Hrádku. Ten se rozhodl z něj udělat cíl turistických návštěv a svoji dominantu. V roce 2020 zde v rámci projektu „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ vybudoval 47 metrů vysokou rozhlednu. Její vyhlídková plošina je posazena ve výšce 32 metrů na bývalém tubusu. V bývalé trafostanici vzniklo nové informační centrum a obě stavby jsou propojeny lávkou.
 
 
Masarykova chata na Šerlichu (Jan Špelda)

Masarykova chata - altán

Masarykova chata u Deštného v Orlických horách stojí na hřebenu Šerlichu v nadmořské výšce 1019 m s výhledem do Čech i Polska. Chata je ve velmi výhodné poloze pro pěší i lyžařskou turistiku. Prochází kolem ní červeně značená hřebenová Jiráskova stezka vedoucí z Broumova do Litomyšle. V zimě je to udržovaná magistrála pro běžkaře. 50metrů od Masarykovy chaty je Polský lyžařský areál Zieleniec, díky jeho poloze na severních svazích a vysokým sněhovým srážkám zde leží sníh téměř 150 dní v roce. Modrá turistická značka vede přes Šerlišský Mlýn do Deštného. 
Startovací místo se nachází přímo na česko-polské hranicic v altánu.
 
 

Spalona

Startovací místo najdete na rozlehlé, exponované mýtině v obci Spalona v blízkosti průsmyku Spalona, na křižovatce vyhlídkových cest: Spalona Droga do Bystrzyce Kłodzka a Sudecka Autostrada do Międzylesie. Před rokem 1945 byla tato silnice známá jako Göring Highway. Nachází se zde také budova Schronisko PTTK Jagodna postavené kolem roku 1895 na místě silničního hostince jménem Hartmann. Zpočátku sloužila jako honosný hostinec v sudetském stylu, později i ubytovna poskytující ubytování, zvaná Passhöhe Baud neboli Gasthaus von Furchner („Na Przełęczy Spalonej“).
 
 
CZPLtrip_099

TIC Neratov

Neratov se nachází v CHKO Orlické hory. Milovníkům turistiky proto poskytuje ideální výchozí bod pro krátké procházky i náročnější túry v krásné přírodě. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je dominantou celé osady, je vyhledávaným turistickým cílem. Navštívit ho můžete kdykoliv vás napadne. Nikdy se totiž nezavírá. Na dohled od kostela najdete Turistické informační centrum, které je dalším výchozím bodem putování.
 
Webové stránky TIC: https://tic.neratov.cz/
 
David Stejskal 4

Feistův kopec - rozhledna

Rozhledna Feistův kopec stojí v horní části skiareálu Hartman u obce Olešnice v Orlických horách, pro její návštěvu můžete využít zelenou turistickou trasu vedoucí z centra obce, dlouhou cca 1 kilometr. Ta vás zavede na 711 metrů vysoký vrch. Kovová sedmipatrová rozhledna s dřevěným opláštěním a s vyhlídkovou plošinou osmiúhelníkového tvaru, vystavěná v rámci projektu Euroregionu Glacensis „Česko-polská hřebenovka – východní část" měří 26 metrů. Po zdolání 140 schodů se vám z vrcholu otevře výhled na Orlické a Bystřické hory, Vrchmezí nebo Rozkoš. Za dobrého počasí uvidíte také další nové dominanty Orlických hor v podobě věží na vrchu Šibeník v Novém Hrádku a na polské straně hory Vrchmezí. Po příchodu na kopec si můžete odpočinout u dřevěné sochy Krále Permoníků, který je patronem obce Olešnice v Orlických horách.

GPS souřadnice: 50°22'42.558"N, 16°19'2.723"E 

 
CZPLtrip_017

Vrchmezí/Orlica - rozhledna

Rozhledna na Vrchmezí stojí v místě původní horské chaty a dřevěné rozhledny postavené v 19. století Heinrichem Rübartschem. Má dřevěnou konstrukci postavenou na kamenném základě, který je obložen místní břidlicí, stejnou, která byla použita k výstavbě historické chaty na Vrchmezí. Dolní, kamennou část rozhledny mohou výletníci využít jako přístřeší. Jsou zde lavice a stoly, stojany na kola a také zakrytá místnost, kde je možné se schovat před větrem, deštěm nebo sněhem. Rozhledna má tři vyhlídkové plošiny. Z poslední, hlavní vyhlídkové plošiny se naskýtá překrásný výhled na Orlické, Bystřické, Stolové, Soví a Bardské hory, Králický Sněžník a řadu dalších. Za velmi příznivých povětrnostních podmínek mohou návštěvníci obdivovat Krkonoše a Sněžku vzdálenou přes 60 km vzdušnou čarou!
 
 
DSC_4975

Velká Deštná - rozhledna

Turistická rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor – Velké Deštné, inspirovaná charakteristickými klimatickými podmínkami. Deštěm a větrem!

Na vrcholu Velké Deštné stávala rozhledna již od konce 19. století, v různých podobách byla pravidelně obnovována až do roku 2010, kdy byla stržena poslední dřevěná konstrukce, která neodolala drsnému klimatu. V roce 2019 byla na tomto nejvyšším bodě Orlických hor i díky vstřícnosti majitele okolních pozemků Jana Kolowrata Krakowského, vystavěna nová stavba podle návrhu firmy Architekti.in.  Z vyhlídkové plošiny ve výšce 17,34 m se můžete těšit na atraktivní výhledy na Krkonoše, Národní park Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Za dobré viditelnosti je možné přehlédnout celé Rychnovsko a spatřit nejen hrad Kunětická hora, ale i chladicí věže Chvaletické elektrárny.

GPS souřadnice: 50°18'5.080"N, 16°23'51.980"E

 
DJI_0103

Jagodna - rozhledna

Rozhledna na vrcholu Jagodna (977 m n. m.) v Bystřických horách se nachází ve vzdálenosti cca 5 km od chaty Jagodna. Je to ideální cíl pěších i cyklistických výletů. Vede sem modrá pěší turistická stezka a cyklistům se pak nabízí singletrack (14,1 km). Z rozhledny se naskýtá malebný výhled na okolní horská pásma, mj. masiv Králického Sněžníku a Orlické hory a také na polské město Kladská Bystřice.
 

 

 
122289902_3774636945882561_3884517793626987450_o

Czerniec - rozhledna

Hora Czerniec je druhá nejvyšší hora v Bystřických horách, která se tyčí v nadmořské výšce cca 300 m nad údolím Divoké Orlice na západním úpatí horského pásma. Je to atraktivní místo, na němž kdysi byla vyhlídková plošina. Nyní zde byla postavena dřevěná rozhledna z modřínového dřeva vysoká cca 24 m. Díky poloze hory Czerniec můžete z vrcholu obdivovat neopakovatelné výhledy na Bystřické hory a Králický Sněžník. Z jedné strany dohlédnete do údolí Divoké Orlice a na Orlické a Bystřické hory. Na horizontu jsou vidět vrcholy Stolových hor. Z druhé strany rozhledny pak uvidíte Brázdu horní Nisy a panorama Kladské kotliny a dál za nimi Soví hory a ještě dál Bardské hory, Rychlebské hory (pol. Góry Złote) a dokonce Borůvkovou horu. Je odtud krásný výhled na masiv Králického Sněžníku s pásmem Krowiarki a z jedné strany je viditelná Hanušovická vrchovina a Orlické hory se Suchým vrchem. Z rozhledny je vidět také tři další rozhledny: na Suchém vrchu v České republice, na Klepáči v masivu Králického Sněžníku v obci Międzylesie a na vrcholu Jagodna v polské Kladské Bystřici.

GPS souřadnice: 50°11'19.943"N, 16°34'46.475"E

Kontakty

Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis
Panská 1492
516 01 Rychnov nad Kněžnou