Putování po rozhlednách
Startovací/cílová místa
Razítkovací místa
Start a registrace od 8:00 hod.
- Na jednom ze čtyř startovních míst si vyzvedněte hrací kartu.
- Navštivte pěšky nebo na kole alespoň 3 z vybraných 8 míst, kde obdržíte razítka do karty a získejte originální deskovou hru Putování po Euroregionu Glacensis.
- Výhru je možné si vyzvednout na jakémkoliv ze čtyř startovních míst do 17:00 hod.
- Pro účastníky, kteří navštíví všechna místa jsou připraveny hodnotné odměny.
Šibeník - TIC a rozhledna
Masarykova chata - altán
Spalona
TIC Neratov
Feistův kopec - rozhledna
Rozhledna Feistův kopec stojí v horní části skiareálu Hartman u obce Olešnice v Orlických horách, pro její návštěvu můžete využít zelenou turistickou trasu vedoucí z centra obce, dlouhou cca 1 kilometr. Ta vás zavede na 711 metrů vysoký vrch. Kovová sedmipatrová rozhledna s dřevěným opláštěním a s vyhlídkovou plošinou osmiúhelníkového tvaru, vystavěná v rámci projektu Euroregionu Glacensis „Česko-polská hřebenovka – východní část" měří 26 metrů. Po zdolání 140 schodů se vám z vrcholu otevře výhled na Orlické a Bystřické hory, Vrchmezí nebo Rozkoš. Za dobrého počasí uvidíte také další nové dominanty Orlických hor v podobě věží na vrchu Šibeník v Novém Hrádku a na polské straně hory Vrchmezí. Po příchodu na kopec si můžete odpočinout u dřevěné sochy Krále Permoníků, který je patronem obce Olešnice v Orlických horách.
GPS souřadnice: 50°22'42.558"N, 16°19'2.723"E
Vrchmezí/Orlica - rozhledna
Velká Deštná - rozhledna
Turistická rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor – Velké Deštné, inspirovaná charakteristickými klimatickými podmínkami. Deštěm a větrem!
Na vrcholu Velké Deštné stávala rozhledna již od konce 19. století, v různých podobách byla pravidelně obnovována až do roku 2010, kdy byla stržena poslední dřevěná konstrukce, která neodolala drsnému klimatu. V roce 2019 byla na tomto nejvyšším bodě Orlických hor i díky vstřícnosti majitele okolních pozemků Jana Kolowrata Krakowského, vystavěna nová stavba podle návrhu firmy Architekti.in. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 17,34 m se můžete těšit na atraktivní výhledy na Krkonoše, Národní park Stolové hory, Broumovské stěny, Bystřické hory, Králický Sněžník i Jeseníky. Za dobré viditelnosti je možné přehlédnout celé Rychnovsko a spatřit nejen hrad Kunětická hora, ale i chladicí věže Chvaletické elektrárny.
GPS souřadnice: 50°18'5.080"N, 16°23'51.980"E
Jagodna - rozhledna
Czerniec - rozhledna
Hora Czerniec je druhá nejvyšší hora v Bystřických horách, která se tyčí v nadmořské výšce cca 300 m nad údolím Divoké Orlice na západním úpatí horského pásma. Je to atraktivní místo, na němž kdysi byla vyhlídková plošina. Nyní zde byla postavena dřevěná rozhledna z modřínového dřeva vysoká cca 24 m. Díky poloze hory Czerniec můžete z vrcholu obdivovat neopakovatelné výhledy na Bystřické hory a Králický Sněžník. Z jedné strany dohlédnete do údolí Divoké Orlice a na Orlické a Bystřické hory. Na horizontu jsou vidět vrcholy Stolových hor. Z druhé strany rozhledny pak uvidíte Brázdu horní Nisy a panorama Kladské kotliny a dál za nimi Soví hory a ještě dál Bardské hory, Rychlebské hory (pol. Góry Złote) a dokonce Borůvkovou horu. Je odtud krásný výhled na masiv Králického Sněžníku s pásmem Krowiarki a z jedné strany je viditelná Hanušovická vrchovina a Orlické hory se Suchým vrchem. Z rozhledny je vidět také tři další rozhledny: na Suchém vrchu v České republice, na Klepáči v masivu Králického Sněžníku v obci Międzylesie a na vrcholu Jagodna v polské Kladské Bystřici.
GPS souřadnice: 50°11'19.943"N, 16°34'46.475"E