EUREGIO PL-CZ
Realizace ukončena
Společné webové stránky projektu
Vedoucí partner projektu:
Partneři projektu z české strany:
- Euroregion Nisa
- Euroregion Praděd
- Euroregionu Silesia
- Euroregion Těšínské Slezsko
- Euroregion Beskydy
- Euroregion Glacensis
Partneři projektu z polské strany:
- Euroregion Nisa
- Euroregion Praděd
- Euroregion Těšínské Slezsko
- Euroregion Glacensis
Logo projektu:
Harmonogram:
- realizace v letech 2012 -2014
Program:
Celkový rozpočet:
- Celkový rozpočet je naplánován ve výši 345 543,00 EUR
- Rozpočet Euroregionu Glacensis je naplánován ve výši 59 695,80 EUR
Cíl projektu:
- Hlavním cílem projektu je prohloubení vzájemné spolupráce a získávání nových zkušeností v euroregionech v česko-polském příhraničí, které budou základem pro přípravu na budoucí programovací období po r. 2013. Projekt si také klade za cíl snahu o zlepšení podmínek realizace a vnímání přeshraniční spolupráce česko-polských euroregionů jak modelově, tak i jako propagace této spolupráce chápané komplexně v ČR a PR, a také mimo toto území, tj. v rámci EU. Jedním z hlavních cílů je i vypracování dokumentu - Analýzy problémů přeshraniční spolupráce. Bude se jednat o ucelený dokument mapující systémové překážky a problémy bránící rozvoji přeshraniční spolupráce v různých oblastech dění. Zpracovaný materiál bude podkladem k následné inicializaci změn zákonů, vyhlášek a norem s cílem zlepšení podmínek pro přeshraniční spolupráci v různých oblastech.
Aktivity projektu:
- vypracování Analýzy problémů přeshraniční spolupráce v česko-polské jazykové mutaci
- získávání dat bude probíhat při euroregionálních setkáních a za aktivní účasti pracovních skupin Česko-polské mezivládní komise
Ke dni 30.9.2014 byla "Analýza systémových problémů přeshraniční spolupráce na česko-polské hranici" finalizována.
Její finální znění bylo zpracovatelskou firmou PROCES prezentováno na zasedání Česko-polské mezivládní komise dne 13. října 2014 na území Těšínského Slezska, na konferenci uskutečněné v rámci projektu v polské Ratiboři nazvané "Budoucnost přeshraniční spolupráce na příkladu polsko-českých euroregionů a projektu EUREGIO PL-CZ". Poslední plánovaná prezentace proběhla dne 16. prosince 2014 v v Sejmu Polské republiky během konference s názvem "Česko-polská přeshraniční spolupráce na příkladu spolupráce euroregionů a projektu EUREGIO PL-CZ".
Euroregion Pomezí Čech, Moravy a Kladska - Euroregion Glacensis vyzývá v souladu s Metodikou zadávání zakázek financovaných ze zdrojů Evropské Unie a v souladu s Doplňujícím výkladem k postupům pro zadávání zakázek spolufinancovaných ze zdrojů EU, nespadajících pod aplikaci zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, v programovém období 2007 - 2013 k podání nabídky k zakázce malého rozsahu na služby (dále jen zakázka) s názvem:
„Analýza systémových problémů přeshraniční spolupráce na česko-polské hranici“ v rámci projektu „EUREGIO PL-CZ“, reg.č. projektu PL.3.22/3.1.00/11.02546. Nejedná se o zadávací řízení podle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách.
Dokumenty k výzvě ze dne 5.12.2012 (komplet ke stažení) zde výběrové řízení ukončeno
Dokumenty k výzvě ze dne 11.3.2013 (komplet ke stažení) zde výběrové řízení ukončeno
Dotazníkové šetření v rámci tvorby
"Analýzy systémových problémů přeshraniční spolupráce na česko-polské hranici"
Cílem analýzy je vypracování uceleného dokumentu mapujícího systémové překážky a problémy bránící rozvoji přeshraniční spolupráce v různých oblastech dění. Zpracovaný materiál bude podkladem k následné inicializaci změn zákonů, vyhlášek a norem s cílem zlepšení podmínek pro přeshraniční spolupráci v různých oblastech.
Celý proces při vytváření a tvorbě analýzy je řešen dodavatelským způsobem. Vítězným dodavatelem se stala společnost PROCES - Centrum pro rozvoj obcí a regionů, s.r.o., Ostrava. Dotazníkové šetření bude uskutečněno v období od 1. září 2013 do 31. prosince 2013.
Vážení uživatelé,
pokud máte zájem se zapojit do dotazníkového šetření,
nabízíme ke zpracování on-line verze:
Analyzované oblasti:
- administrace mikroprojektů, přeshraniční spolupráce, ESÚS (identifikace problémů spojených s administrací fondu mikroprojektů, spolupráce společenství, zefektivnění programů přeshraniční spolupráce, ESÚS - vliv národních legislativ na právní podmínky registrace ESÚS)
- doprava a obchod (identifikace problémů stavu a efektivity využívání přeshraniční dopravní infrastruktury, hospodářství a obchodu)
- životní prostředí (identifikace problémů ochrany životního prostředí, likvidace odpadů, kvality ovzduší, příp. dalších - brownfieldy, staré ekologické zátěže atd.)
- ochrana zdraví, bezpečnost a práce cizinců (identifikace problémů integrovaného záchranného systémů, prevence rizik, policejních a celních orgánů, zaměstnávání cizinců, pracovněprávních vztahů, kriminality cizinců)
- třídenní setkání v jednotlivých euroregionech, v jejichž rámci se budou diskutovat i specifické problémy přeshraniční spolupráce, které budou následně popsány v Analýze problémů přeshraniční spolupráce
- naplánována jsou 2 setkání v roce a každý EURG (CZ + PL) je zodpovědný za zorganizování jednoho setkání
20. - 22.6.2012 Setkání v Euroregionu Beskydy - podrobnosti naleznete zde
3. - 5.10.2012 Setkání v Euroregionu Praděd - podrobnosti naleznete zde
20. - 24.5.2013 Setkání v Euroregionu Těšínské Slezsko - podrobnosti naleznete zde
2. - 4.10.2013 Setkání v Euroregionu Glacensis - podrobnosti naleznete zde
14. - 16.5.2014 setkání v Euroregionu Silesia - podrobnosti naleznete zde
9. - 11.9.2014 setkání v Euroregionu NISA
Získávání zkušeností v zahraničí
- jedná se o studijní cesty do zahraničí během realizace projektu (francouzsko-belgické pohraničí, Institut v Kehlu a konference Evropských sdružení hraničních regionů)
- uspořádání 4 konferencí (Ostrava, Krkonoše, Varšava, Ratiboř):
Ostrava, 29. listopad 2012, Euroregion Silesia,
Hotel Clarion Congress Ostrava
úvodní konference s názvem
"Možnosti a omezení česko-polské přeshraniční spolupráce" - program
- prezentace - výstupy konference
Společenské centrum UFFO, Trutnov
mezinárodní česko-polská konference
na téma "Systémové překážky v rozvoji česko-polské spolupráce"
- program
Varšava, 16. prosinec 2014
Euroregion Těšínské Slezsko polská částmezinárodní konference nesoucí název "Česko-polská přeshraniční spolupráce na příkladu spolupráce euroregionů a projektu EUREGIO PL-CZ"
- vytvoření společné internetové stránky v ČJ, PJ, NJ, AJ a FJ
- vydání jedné mapy česko-polského pohraničí v ČJ, PJ a AJ, informace - mapa česko-polského příhraničí
- vydání publikace týkající se přeshraniční spolupráce ve všech euroregionech v ČJ a PJ, shrnutí bude i v AJ
Z toho vybrané aktivity Euroregionu Glacensis:
- zpracování Analýzy problémů přeshraniční spolupráce externí firmou
- uspořádání konference prezentující první výsledky realizace projektu v Trutnově, jež bude určena odborné veřejnosti zabývající se přeshraniční spoluprací.
Zástupci EG (představitelé i pracovníci) se budou účastnit aktivit organizovaných ostatními partnery projektu.